Dobry inhalator – podstawa skutecznego leczenia

Dobry inhalator – podstawa skutecznego leczenia
W XXI wieku naturalne metody leczenia zyskują na coraz większej popularności. Sztucznie syntetyzowane antybiotyki to składowiska mieszanek wybuchowych chemii dobry sposób na leczenie dolegliwości oddechowych, jednak dużo zależy od tego, jaki inhalator wybierzesz. Jak wybrać ten najlepszy i najbardziej skuteczny?

Wybór inhalatora a norma PN-EN
Norma PN-EN 13544-1+A1 to oficjalnie obowiązujący zestaw kryteriów, które określają właściwe parametry zestawu do nebulizacji. Jej klasyfikacja uwzględnia kilka parametrów, które są bardzo istotne przy wyborze odpowiednio inhalatora. Są to:

  • Parametry mgiełki – opisują one jakość inhalatora, z uwzględnieniem:
    - MMAD - przeciętnej średnicy cząsteczek aerozolu,
    - FR - frakcji respirabilnej, czyli ilości cząsteczek, które przedostają się do dolnych partii układu oddechowego.
    Od właściwości mgiełki zależy efektywność działania leku dostarczanego podczas inhalacji. Jedynie mgiełka odpowiednio wysokiej jakości zapewnia właściwie działanie substancji leczniczej. Inhalator powinien być w stanie wytworzyć aerozol o odpowiednich parametrach.
  • Szybkość nebulizacji – wyrażona w postaci ml/min. Najlepsze urządzenia dostarczają 2,5 ml roztworu w ciągu 5-8 minut. Od szybkości nebulizacji zależy czas podawania dawki leku. Szczególnie w przypadku niecierpliwych dzieci czas i efektywność niejednokrotnie mają duże znaczenie dla efektów inhalacji. Inhalatory o wyższej prędkości nebulizacji często są wyposażone w system wspomagania oddechem oparty na konstrukcyjnych zaworach.
  • Głośność – dotyczy oceny głośności inhalatora wraz z podłączonym do niego kompresorem, wypełnionym cieczą. Obniżona głośność, o specjalnej barwie przyjemnej dla ucha, to bardzo cenna cecha inhalatora, która może wzmagać pozytywne efekty leczenia. Parametr ma bardzo istotne znaczenie szczególnie dla osób, które często korzystają z inhalatorów, jak również dla dzieci, wrażliwych na wiele różnych bodźców.


Inhalator – zestaw akcesoriów
Oprócz właściwego doboru parametrów inhalatora bardzo istotne jest zakup odpowiednich akcesoriów i odpowiednia ich pielęgnacja. Jak powinien wyglądać kompletny zestaw, który można bezpiecznie użyć do inhalacji? Podstawa całego sprzętu to wielonakładkowy nebulizator o parametrach dostosowanych do potrzeb użytkownika i zgodnych z obowiązującymi normami. Do niego powinien zostać dołączony komplet kilku szczelnych dysz rozpylających z mocnym zamocowaniem. Z racji tego, że inhalacjom mogą poddawać się osoby w różnym wieku, obowiązkiem jest zamieszczenie w zestawie maski dla dorosłych i maski dla dzieci. Sprawny ustnik i przewód powietrza do inhalatorów również powinny znaleźć się w zestawie. Koniecznością jest dołączenie do całości instrukcji obsługi zestawu do inhalacji razem z jego parametrami technicznymi.

Co po zakupie?
Jeśli udało Ci się wybrać odpowiednio wygodny i sprawny inhalator, pozostaje nam tylko pogratulować Ci dobrego wyboru. Jednak to nie oznacza, że możesz spocząć na laurach. Właściwe użytkowanie inhalatora obejmuje kilka niezwykle istotnych etapów: używanie, mycie, suszenie, dezynfekcja, przechowywanie. Ponadto koniecznością jest regularna wymiana filtru powietrza.