Pomiar temperatury

Jak mierzyć, czym mierzyć, kiedy mierzyć – słów kilka o temperaturze ciała i termometrach.

Temperatura ciała to bardzo ważny wyznacznik stanu, w jakim znajduje się nasz organizm. Podręczniki zgodnie podają, że wzorcowy poziom temperatury naszego organizmu to 36,6˚C. Niewielkie wahania nie oznaczają niczego złego – wartość pomiaru zależy w dużej mierze od termometru i metody pomiaru. Jednak wartość znacznie poniżej normy oznacza osłabienie, natomiast znacznie powyżej – gorączkę, czyli objaw choroby. Aby uniknąć pomyłek w ocenie stanu zdrowia, warto wiedzieć, jak posługiwać się termometrem i właściwie interpretować jego wskazania.

Metody pomiaru – dla każdego coś dobrego

Istnieje 5 podstawowych metod mierzenia temperatury. Zakres wartości normalnych zmienia się w zależności od tego, którą z nich wybierzemy. Warto o tym pamiętać, kiedy przystępujemy do mierzenia ciepłoty ciała. Zasadnicze metody pomiaru to:
  1. Metoda ustna – końcówka termometru jest umieszczana pod językiem. Ten sposób nie sprawdzi się u niemowląt. Dla tej metody temperatura normalna mieści się w zakresie 35,5˚C – 37,5˚C.
  2. Metoda odbytnicza – temperatura odbytu ulega bardzo powolnym zmianom, jednak ten sposób jest nieprzyjemny i niehigieniczny. Tutaj zakres temperatury normalnej to 36,6˚C-38˚C.
  3. Metoda pachowa – termometr należy umieścić w pobliżu tętnicy pachowej. To spore wyzwanie dla dzieci, ponieważ wymaga bezruchu przez dłuższą chwilę. Temperatura normalna dla tej metody mieści się w ramach: 34,7˚C-37,3˚C.
  4. Metoda uszna – końcówka termometru musi znaleźć się bezpośrednio przy błony bębenkowej. Dla tego sposobu zakres normalnych wartości to przedział 35,8˚C-38˚C.
  5. Metoda tętnicza/skroniowa – to sposób bardziej skomplikowany niż pozostałe, ponieważ polega na odczycie w podczerwieni wartości ciepła emitowanego przez krew. Zakres temperatur normalnych dla tej metody wynosi 35,8˚C-37,8˚C.

Rodzaje termometrów
Termometr to bezwarunkowo niezbędny element każdej domowej apteczki. Szklane termometry rtęciowe były niegdyś bardzo popularne, jednak w 2007 roku wycofano je ze sprzedaży – ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia metalem ciężkim. Obecnie na rynku można znaleźć następujące rodzaje termometrów:
  • Termometr szklany – to wciąż najpopularniejsza odmiana, jednak już z inną zawartością. Po wejściu w życie odpowiedniej dyrektywy Unii Europejskiej rtęć zastąpiono alkoholem i galem. Modele są stosunkowo tanie, jednak pomiar trwa minimum 3 minuty, a wynik często jest nieprecyzyjny.
  • Termometr paskowy – jego działanie polega na przyłożeniu do czoła specjalnego paska, który wyświetla temperaturę ciała. Metoda wybitnie niedokładna, poleca jedynie do celów orientacyjnych.
  • Termometr elektroniczny – obecnie chyba najpopularniejszy rodzaj termometru. Najczęściej wodoodporny i zasilany bateriami.
  • Termometr elektroniczny na podczerwień – bardzo dokładny, dokonuje pomiary w czasie 1-3 sekund. To świetna opcja dla dzieci, które najczęściej mają duże problemy z pozostawaniem w bezruchu przez dłuższą chwilę.

ThermoFlash dla całej rodziny
Jedną z najbardziej wiarygodnych nowości do pomiaru temperatury jest bezdotykowy termometr medyczny ThermoFlash. Sprzęt ma przyjazny kształt, praktyczną podstawkę i większy, bardziej czytelny ekran. Przełączanie funkcji jest dziecinnie proste. Przyrząd został wyposażony w specjalną metodę autokalibracji MicroSecondFlash. ThermoFlash powinien stać się cennym uzupełnieniem każdej domowej apteczki.